Koncert kolęd w Narwi

Koncert Kolęd w Narwi

Okres od święta Bożego Narodzenia do Święta Jordanu to tzw. Święte Wieczory, kiedy to odwiedzamy domy naszych najbliższych, otwieramy drzwi dla kolędników i cieszmy się radością, którą otrzymał świat w noc Bożego Narodzenia. W tym czasie rozbrzmiewają w naszych cerkwiach i domach piękne kolędy. W dniu 16 stycznia 2024 roku już po raz drugi odbył się w naszej parafii Koncert Kolęd, w którym wystąpiły lokalne chóry parafialne, które mają w swoim repertuarze prawosławne kolędy.

Ten szczególny wieczór rozpoczął się w naszej cerkwi modlitwą, a następnie proboszcz parafii w Narwi ks. Jarosław Ciełuszecki serdecznie powitał przybyłych wykonawców, a także licznie zgromadzonych wiernych oraz zaproszonych gości. Następnie wraz z dyrygentką narwiańskiego chóru Panią Ałłą Kamieńską wspólnie zaprosili na koncert.

Jako pierwszy zaprezentował się publiczności chór Parafii Prawosławnej Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie pod kierownictwem Ałły Kamieńskiej. Chór tworzą utalentowani muzycznie parafianie, a podstawowym zadaniem chóru jest śpiew podczas cerkiewnych nabożeństw. Chór z Nowoberezowa również występuje na wielu festiwalach muzyki cerkiewnej i paraliturgicznej, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W repertuarze chóru znajdują się typowe cerkiewne utwory, jak również pieśni liturgiczne i paraliturgiczne w kompozycjach lokalnych autorów o miejscowym zasięgu.

Tego wieczoru przybył do Narwi chór Parafii Prawosławnej p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Werstoku pod dyrekcją Ewy Surel. Chór śpiewa na co dzień na nabożeństwach w cerkwi parafialnej w Werstoku, a jego członkowie są amatorami, których łączy wspólna pasja do śpiewu cerkiewnego. Chór niejednokrotnie występował na wielu festiwalach muzyki cerkiewnej i paraliturgicznej, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Następnie przed publicznością wystąpili goście z Bielska Podlaskiego – chór Parafii Prawosławnej Narodzenia N.M.P. Na co dzień chór swoim śpiewem uświetnia nabożeństwa sprawowane w najstarszej bielskiej świątyni, w której znajduje się cudotwórcza Bielska Ikona Przenajświętszej Bogurodzicy zwana Hodigitrią. Oprócz działalności parafialnej chór bierze czynny udział w życiu muzycznym Bielska Podlaskiego i okolic, a także koncertuje w kraju i zagranicą oraz dokonuje nagrań dla radia i telewizji. Od ponad dziesięciu lat chórem dyryguje Pani Marta Zinkiewicz – absolwent Instytutu Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Publiczności zaprezentował się też chór Harmoń działający przy Parafii Prawosławnej w Łosince, który jest reprezentacyjnym chórem Gminy Narew. Chór Harmoń pod kierownictwem Marii Paszko jest kontynuatorem muzycznych tradycji parafii w Łosince, które zapoczątkowały i rozwijały przez lata chóry Lisiczki i Ramonka. Oprócz czynnego udziału w życiu cerkwi, chór Harmoń występuje na festiwalach, koncertach, festynach oraz na innych wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych, nie tylko w naszym regionie. Chór poprzez swoje stowarzyszenie realizuje również rozmaite projekty. W tym roku chór Harmoń wystąpił m.in. podczas koncertu kolęd na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na zakończenie koncertu wystąpili gospodarze, czyli chór Chabry Parafii Prawosławnej w Narwi pod dyrekcją Ałły Kamieńskiej. W repertuarze chóru oprócz muzyki cerkiewnej wykonywanej podczas nabożeństw, znajdują się pieśni należące do białoruskiego, ukraińskiego i rosyjskiego dziedzictwa kulturowego z regionu pogranicza wschodniego. Chór Chabry, który rozpoczął swoją działalność w 2021 roku, ma już na koncie wiele sukcesów na przeglądach i festiwalach.

Koncert odbył się w miłej, świątecznej atmosferze, a w wykonaniu chórów wybrzmiało wiele pięknych kolęd. Na zakończenie wszyscy wykonawcy oraz zgromadzeni w cerkwi wierni wspólnie kolędowali. Parafia Prawosławna w Narwi składa serdeczne podziękowania za udział w koncercie wszystkim wykonawcom, przybyłym gościom i wiernym, a także wszystkim sponsorom, dzięki którym udało się zorganizować tegoroczny koncert.