Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Festiwal Hajnowskie Dni Dni Muzyki Cerkiewnej 2024

W dniach 13-18 maja 2024 roku w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce odbył się 43. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Dni Muzyki Cerkiewnej. Podczas dwóch dni przesłuchań konkursowych zaprezentowało się 25 chórów z kraju i z zagranicy, zaś podczas koncertu inauguracyjnego wystąpił Chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza „Universitas” w Jassach w Rumunii.

Przesłuchania konkursowe odbywały się w czwartek i w piątek, zaś podczas pierwszego dnia przesłuchań wystąpił chór „Chabry” Parafii Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi pod dyrekcją Ałły Kamieńskiej.

Chór „Chabry” – 54:55

Chór „Chabry” zaprezentował publiczności 7 utworów:

  • Kogda na sierdce grust’ – pieśń paraliturgiczna, opr. A.Kamieńska
  • Swiatyj Boże – muz. Sitnikow
  • Hymn Cherubinów – muz. Kosmaczewski
  • Molitwu proliju – melodia starodawna
  • Tieło Christowo – melodia bizantyjska
  • Chrystos Woskriesie – muz. P.Grebienszczikow, opr. A.Kamieńska
  • Dostojno Jest’ – muz. P.Diniew
Dyplom na Festiwalu Hajnowskie Dni Dni Muzyki Cerkiewnej 2024

W sobotę 18 maja w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce odbył się Koncert Galowy, na którym również wystąpił chór Chabry naszej parafii. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu chór Chabry zdobył pierwsze miejsce w kategorii chórów parafialnych wiejskich.

Chór „Chabry” – 39:38

W ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Dni Muzyki Cerkiewnej odbyło się również kilka innych koncertów oraz wydarzeń towarzyszących, w tym sesja naukowa poświęcona 100-leciu uzyskania Autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Festiwal odbywał się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski oraz pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Fot. Tomasz Grześ
https://festiwal.cerkiew.pl/