Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Świąteczny poranek rozpoczął się w naszej parafii akatystem do Życiodajnego Krzyża Pańskiego. Następnie  została odsłużona Boska Liturgia, której przewodniczył ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk w asyście przez licznie zebranego duchowieństwa.

Po odczytaniu Św. Ewangelii ze słowami homilii do wiernych zwrócił się wikariusz parafii prawosławnej w Łosince ks. prot. Jerzy Smoktunowicz. Przypomniał historię i istotę święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego i znaczenie krzyża w życiu prawosławnego chrześcijanina.

Ikona Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Po świętej liturgii odbyła się uroczysta procesja, w czasie której odsłużona została panichida za zmarłych duchownych Parafii Prawosławnej w Narwi. Na zakończenie uroczystości ze słowem wdzięczności i podziękowań do duchowieństwa i zebranych wiernych zwrócił się ks. Leoncjusz Tofiluk.

Troparion, ton 1: Zbaw, Panie, lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu. Darz zwycięstwami nad wrogiem ludzi bogobojnych i Krzyżem Twoim zachowaj żywot ludu Twego.

Zdjęcia: Aleksander Wasyluk